Az ultrahangos fogkőeltávolítás a felgyülemlett fogkő eltávolításának modern és hatékony módja. Ez a gyors és fájdalommentes fogászati kezelés amellett, hogy segít visszanyerni a szép, ápolt mosolyt, támogatja a szájhigiénia fenntartását is.
Az egészséges fogíny és fogsor ugyanis nem csupán esztétikai szempontból fontos, hanem a fogak hosszú távú egészségének megőrzésében is kulcsszerepet játszik.
A Spektrum Fogászaton a kezelést profi dentálhigiénikus végzi, aki a legmodernebb ultrahangos technológiát alkalmazza annak érdekében, hogy a folyamat gyors, hatékony és kíméletes legyen.
A mosoly az egyik legfontosabb kommunikációs eszközünk: önbizalmat sugároz, pozitív benyomást kelt és segít a társas kapcsolatok kiépítésében és fenntartásában.
Ha azonban a fogak elszíneződtek vagy a felgyülemlett fogkő miatt kellemetlen lehelet alakult ki, akkor sokkal kevésbé fogjuk komfortosan érezni magunkat ezekben a társas helyzetekben. Lehet, hogy egy-egy beszélgetés során önkéntelenül elfordítjuk a fejünket vagy éppen kevesebbet mosolygunk, nehogy mások észrevegyék a problémát.
Pedig a megoldás legtöbbször gyors, fájdalommentes és még csak a pénztárcánkba sem kell nagyon mélyen belenyúlnunk! Az ultrahangos fogkőeltávolítás ugyanis valamennyi esetben képes visszaadni a magabiztos mosolygás örömét: a kezelés után a fogak ápoltabbnak és tisztábbnak tűnnek, a lehelet pedig frissebb lesz.
A rendszeres fogkőleszedés ráadásul sok esetben segít elkerülni a fogínyproblémák kialakulását és az idő előtti fogvesztést is.
A fogkő nem csak a megjelenésünket ronthatja, de olyan problémák kialakulásához is nagyban hozzájárulhat, mint a rossz szájszag. A fogkő porózus szerkezetén ugyanis sokkal könnyebben megtelepszenek a baktériumok, melyek kénvegyületeket termelve rossz leheletet okoznak. Ez pedig rendszeres fogmosással vagy rágógumi használatával sem szüntethető meg.
Ezáltal a kellemetlen lehelet észrevétlenül áshatja alá a magabiztosságunkat, hiszen folyamatosan ott motoszkálhat a gondolat a fejünkben: vajon mások is érzik? Emiatt előfordulhat, hogy egyre kevésbé merünk közel kerülni másokhoz, visszafogottabbá válunk a beszélgetések során, sőt akár a társas érintkezést is elkerüljük.
A tartósan fennálló kellemetlen szájszag hatással lehet a munkánkra és a párkapcsolatunkra is, és hosszú távon szorongást vagy önértékelési problémákat okozhat. Az ultrahangos fogkőeltávolítás azonban segíthet mindezeket elkerülni, így visszanyerhetjük a felszabadult, magabiztos pillanatokat.
Vezető fogszakorvos
Fogszakorvos
Fogorvos
Fogorvos
Dentálhigiénikus
Dentálhigiénikus
Fogászati asszisztens
Dentálhigiénikus
Az ultrahangos fogkőeltávolítás a hagyományos fogkőleszedéssel szemben gyorsabb, hatékonyabb és kevésbé kellemetlen. A modern technológiának köszönhetően az eljárás során az ultrahangos depurátor apró vibrációkkal töri fel a fogkövet anélkül, hogy károsítaná a fogzománcot.
Ez a fájdalommentes fogászati kezelés precízebb és alaposabb, mint a hagyományos, kézi eszközökkel végzett fogkőleszedés, hiszen a finom, de erőteljes rezgések nem csak a látható fogfelszínen, de a fogközökben és az ínyvonal alatt megbújó lerakódások eltávolításában is rendkívül hatékony.
Mivel az ultrahangos fogkőeltávolítás során nincs szükség erőteljes kaparásra vagy dörzsölésre, az eljárás kíméletesebb az ínyszövetek számára is, így kisebb az esély a vérzésre vagy kellemetlen utóhatásokra.
Ha tehát gyors, biztonságos és kényelmes megoldást keresel a fogkő eltávolítására, akkor az ultrahangos technológia a legjobb választás.
Az ínygyulladás az egyik leggyakoribb probléma, amit a fogkő okoz. A lerakódott fogkő ugyanis irritálhatja a fogínyt, ami emiatt megduzzadhat, kipirosodhat és könnyen okozhat fogínyvérzést is.
A kezdeti ínygyulladás (gingivitis) még visszafordítható, de ha kezeletlen marad, komolyabb fogágybetegséggé alakulhat, ami akár a fogak elvesztéséhez is vezethet. Tehát a fogkőeltávolítás kritikus szerepet tölt be az ilyen súlyosabb fogászati problémák megelőzésében is.
A fogkő alatt gyakran megrekednek az ételmaradékok és a lepedék, amely ideális táptalajt biztosít a baktériumok számára. Ezek a baktériumok savakat termelnek, amelyek megbontják a fogzománcot, így rövid időn belül fogszuvasodást előidézve.
Ha a fogszuvasodást nem kezelik időben, az egyre mélyebbre hatolhat a fogban, végül elérve a fogbelet, ami fájdalomhoz és gyulladáshoz vezet. Így pedig akár az is előfordulhat, hogy már csak a gyökérkezelés nyújthat megoldást a fog megmentésére.
A túlzott mértékű fogkő ráadásul megnehezíti azt is, hogy a fogorvos időben észlelje az esetleges fogszuvasodást vagy más fogászati problémákat. A vastag fogkőréteg elfedheti a káros elváltozásokat, így a fennálló probléma kezelése később kezdődhet meg, mint az ideális lenne. Ez pedig több kellemetlenséghez és akár magasabb fogászati költségekhez is vezethet.
A kezeletlen fogkő idővel az íny alatt is felhalmozódhat, ezért fennállhat a veszélye a fogágybetegség (parodontitis) kialakulásának. Mivel a fogágybetegség az ínyt és a fogakat tartó csontszövetet is érinti, ezért ez végül a fogak kilazulását és elvesztését is eredményezheti.
A fogágybetegség ráadásul nem csak a szájban okoz problémát – egyre több kutatás bizonyítja, hogy összefüggésbe hozható szív- és érrendszeri betegségekkel, cukorbetegséggel és más krónikus egészségügyi problémákkal is.
A kellemetlen szájszag kialakulásáért gyakran a túlzott mértékű fogkő felelős. Ennek az az oka, hogy a fogkő porózus felületén baktériumok telepednek meg, amelyek az ételmaradékokat lebontva kellemetlen szagú gázokat termelnek.
Ha a fogkövet nem távolítják el időben, az íny alatt is felhalmozódhat, tovább fokozva a gyulladásos folyamatokat és a kellemetlen szájszagot.
A fogkőréteg továbbá megnehezítheti a fogmosást és a fogselyem használatát, ezáltal a szájhigiénia fenntartása is komoly gondokba ütközhet. A fogkő éppen ezért nem pusztán a mindennapi életünkre – a munkánkra vagy a személyes kapcsolatainkra – lehet negatív hatással, de a fogaink hosszú távú megőrzésére is.
A fogkőeltávolítás egy professzionális eljárás, amelynek során a dentálhigiénikus manuális eszközökkel vagy ultrahangos depurátor segítségével távolítja el a fogakon lerakódott fogkövet és lepedéket.
1.
A dentálhigiénikus megvizsgálja a fogak és az íny állapotát, valamint a fogkő mértékének megállapítása érdekében alaposan szemügyre veszi a lerakódásokat. Emellett a szakember felmérheti az esetleges ínygyulladás vagy egyéb szájüregi problémák jelenlétét is, amelyeket érdemes kezelni a beavatkozás után.
2.
A fogkőeltávolítás történhet kézi, manuális módszerekkel vagy pedig korszerű, ultrahangos technológiával. Utóbbi során az ultrahangos készülék finom rezgések segítségével bontja apró darabokra a fogkövet, amelyet ezt követően vízsugár öblít ki a fogak közül.
A Spektrum Fogászaton kizárólag modern, ultrahangos fogkőeltávolítást végzünk, így gondoskodva a hatékony, gyors és tartós végeredményről.
3.
A fogkő eltávolítását követően a dentálhigiénikus általában polírozás segítségével simává teszi a fogfelszínt, így csökkentve a baktériumok megtapadásának az esélyét. Ez a lépés továbbá hozzájárul ahhoz is, hogy a fogak tisztábbnak és fehérebbnek tűnjenek.
4.
A kezelést követő 1-2 napban javasolt kerülni a túl forró vagy túl hideg ételeket és italokat, valamint az erősen fűszeres ételeket, mivel a fogak és az íny érzékenyebb lehet ebben az időszakban. Az első néhány órában ajánlott tartózkodni az étkezéstől, különösen, ha a dentálhigiénikus fluortartalmú védőréteggel látta el a fogakat.
Az időpontja akkor érvényes, amint telefonon vagy e-mailben megerősítjük. Fontos, hogy várja meg a visszaigazolást!
Fájdalmas a fogkőeltávolítás?
Sokan tartanak attól, hogy a fogkőleszedés fájdalmas, különösen akkor, ha érzékeny az ínyük. Azonban az ultrahangos fogkőeltávolítás általában fájdalommentes eljárás, mivel a készülék nagyfrekvenciás rezgésekkel lazítja fel és távolítja el a fogkövet anélkül, hogy károsítaná a fogzománcot.
Az eljárás után azonban előfordulhat rövid ideig tartó fogérzékenység, amely általában néhány órán vagy napon belül elmúlik.
Mennyibe kerül a fogkőeltávolítás?
A fogkőeltávolítás ára 2025-ben 20.000 és 30.000 forint között mozog, attól függően, hogy hol és milyen technikával végzik a kezelést, illetve milyen kiegészítő eljárásokat alkalmaznak (például polírozás, homokfúvás stb.).
Eltávolítható otthon a fogkő? Létezik házi megoldás?
Az otthon végzett fogkőeltávolítás egy szakember szerint sem javasolt, hiszen akár nagyobb és költségesebb kárt tehetünk vele a fogainkban, mintha csak félévente elmennénk egy fogkőleszedésre.
Bár időnként keringenek az interneten különböző fogkőeltávolító praktikák, ezek legtöbbször nem pusztán hatástalanok a már kialakult fogkő ellen, de akár károsíthatják a fogzománcot és az ínyt is.
Milyen gyakran kell fogkőeltávolításra menni?
A fogkőeltávolítás javasolt gyakorisága függ az egyéni szájhigiéniai szokásoktól, étrendtől és genetikai hajlamtól, azonban általánosságban elmondható, hogy fél évente érdemes eltávolíttatni a fogkövet – és ezzel együtt letudni a fogászati állapotfelmérést is.
Azoknak, akik hajlamosabbak a fogkőképződésre (például dohányoznak, cukorbetegek vagy sok kávét és teát fogyasztanak), akár három-négyhavonta is szükséges lehet elvégeztetni a kezelést.
Ha eltávolítják a fogkövet, akkor megszűnik a kellemetlen szájszag?
A fogkőeltávolítás jelentősen hozzájárulhat a kellemetlen szájszag megszüntetéséhez, hiszen a fogkő porózus szerkezetű, ami azt jelenti, hogy rengeteg baktérium telepedhet meg benne, amelyek aztán kellemetlen szagú gázokat termelnek.
A fogkő eltávolításával megszüntethető ez az ideális környezet a baktériumok számára, ami sok esetben a kellemetlen szájszag elsőszámú felelőse. Ráadásul ha a fogkő hosszabb ideig a fogakon marad, az íny alá is kiterjedhet, így gyulladást okozva – ami szintén hozzájárulhat a rossz lehelet kialakulásához és súlyosbodásához.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a rossz leheletet nem feltétlenül a fogkő okozza. Éppen ezért ha rossz lehelet a fogkőeltávolítás után is fennáll, érdemes fogorvossal vagy más szakemberrel konzultálni a pontos okok feltárása érdekében.
Megelőzhető a fogkő kialakulása?
A fogkő kialakulása nem megelőzhető, azonban a megfelelő szájhigiénia fenntartásával csökkenthető a mértéke. A rendszeres fogmosás, a fogselyem és a szájvíz használata, valamint a fogorvos által végzett időközönkénti professzionális fogtisztítás segít, hogy a fogkő ne okozzon idő előtt problémát.
Az elszíneződést okozó ételek és italok mérséklése szintén csökkentheti a fogkőképződés mértékét, így például a kávé, a vörösbor, a szénsavas üdítőitalok, a fekete tea vagy a cukros édességek mérséklése vagy kerülése.
Azonban a legfokozottabb óvatosság mellett sem kerülhető el az időszakos fogkőleszedés, mivel a nyál természetes ásványi anyagai hozzájárulnak a lepedék megkeményedéséhez, amely idővel fogkővé alakul.
A rendszeres fogkőeltávolítás ráadásul nem csak a megjelenésünkre és az önbizalmunkra lesz pozitív hatással, de a jobb szájhigiénia által segíthet megelőzni az ínygyulladást és a fogágybetegségeket is, így hosszú távon hozzájárul a fogak egészségének megőrzéséhez.
Lehet fogkőeltávolítást végezni fogszabályzóval?
Az ultrahangos fogkőeltávolítás fogszabályozó készülék mellett is elvégezhető, sőt, kifejezetten ajánlott, mivel a fogszabályzó alatt és körül fokozottan felhalmozódhat a fogkő és a lepedék.
A kezelés során a dentálhigiénikus vagy a fogorvos kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a készüléket ne sértse meg, és alaposan megtisztítsa a nehezen hozzáférhető területeket is.
Hogyan zajlik a fog polírozása és miért van rá szükség?
A polírozást általában a fogkőeltávolítást követően végzi a dentálhigiénikus egy speciális forgó kefével vagy gumiharanggal, amelyre finom szemcséjű pasztát visz fel, hogy eltávolítsa az apró elszíneződéseket, valamint simává tegye a fogfelszínt.
A polírozásnak az esztétikai szerepe mellett más fontos funkciója is van: ez az eljárás ugyanis hozzájárul ahhoz, hogy a fogfelszínen kevésbé tapadjanak meg a baktériumok és a lepedék.
Fogászat Győr központjában