Sokak fejében még mindig él az a régi tévhit, hogy a gyökérkezelés fájdalmas és rendkívül kellemetlen folyamat. Márpedig napjaink modern eljárásainak és érzéstelenítési technikáinak köszönhetően ez a kezelés ma már teljesen fájdalommentesen végezhető. Ráadásul a korábbinál sokkal nagyobb hatékonysággal és pontossággal!
Így miután sikeresen lezárult a kezelés, egy sokkal felszabadultabb és probléma mentesebb életet élvezhetünk. A fájdalom ugyanis megszűnik, a fog funkciója pedig helyreáll.
A fogorvosi vizit senkinek sem tartozik a kedvenc tevékenységei közé, pedig manapság ez már nem egyenlő a rémálommal. Sőt, a különböző fogászati kezelések fájdalommentesek, gyorsak és hatékonyak, így Ön csak egy dolgot érzékel majd: az egészségét és az általános közérzete javulását!
Profi csapatunk mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyökérkezelés a lehető legkíméletesebben történjen. Modern érzéstelenítési technikáinknak köszönhetően nem kell a kellemetlenségektől tartanod: a beavatkozást átfogó érzéstelenítés mellett végezzük, végig odafigyelve az Ön komfortérzetére.
A gyökérkezeléssel ugyanis nagy eséllyel hatékony megszüntethető a fájdalom, valamint megelőzhető a további gyulladás és a fogvesztés is!
A beavatkozás során eltávolítjuk a gyulladt, fertőzött szöveteket, majd alaposan kitisztítjuk és lezárjuk a fogat, így visszaállítva annak egészségét és funkcióját. Így a kezelést követően visszatérhet a megszokott rutinjához és a normális mindennapokhoz!
A gyökérkezelés célja, hogy megszüntesse a fájdalmat és megmentse a fogat, nem pedig, hogy rontson a helyzeten. A modern technológiának és a precíz eljárásoknak köszönhetően a kezelt fogban megszűnik a fájdalom, és teljes értékűen funkcionálhat még hosszú éveken át.
A Spektrum Fogászaton elkötelezettek vagyunk a színvonalas, kíméletes és nem utolsó sorban hatékony fogászati ellátást illetően. Klinikánkon kiemelkedő tapasztalattal rendelkező fogorvosok várnak, akik korszerű, gépi gyökérkezelést alkalmaznak, így gondoskodva a maximális hatékonyságról és a fog hosszú távú megőrzéséről.
Vezető fogszakorvos
Fogszakorvos
Fogorvos
Fogorvos
Dentálhigiénikus
Dentálhigiénikus
Fogászati asszisztens
Dentálhigiénikus
Ha a gyökérkezelés elmarad vagy hosszú ideig halogatják, a fogbélgyulladás egyre súlyosabbá válhat. Kezdetben a fájdalom csak időszakosan jelentkezik, de ahogy a fertőzés terjed, állandósulhat, amelyet éjszaka, fekvő helyzetben lüktető fájdalom kísérhet.
Idővel a gyulladás átterjedhet a környező szövetekre, ami akár tályog vagy ciszta kialakulását is eredményezheti. Sőt, az állkapocs csontállományt is érintheti, amely további fogak elvesztését is okozhatja.
Éppen ezért így nem csak a kezeletlen fog elvesztését kockáztatjuk meg, de akár a környező fogakét is. Ráadásul a krónikus gyulladás a szervezet más területeire is hatással lehet, növelve például a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség vagy az ízületi problémák kialakulásának kockázatát.
Szeretné sokáig megőrizni a fogát? Elkerülné a kellemetlen következményeket és a további költséges kezeléseket? Akkor ne halogassa tovább a fogorvosi konzultációt: az időben történő beavatkozás ugyanis mindig egyszerűbb és kevesebb kellemetlenséggel jár, ráadásul olcsóbb, mint egy komplexebb, kiterjedt probléma kezelése!
Gyökérkezelésre általában akkor van rá szükség, ha a fogbél, vagyis a pulpa begyullad vagy elhal, ami erős fájdalmat, duzzanatot és később akár a fog elvesztését is maga után vonhatja – a megfelelő kezelés hiányában. Az alábbi esetekben általában elkerülhetetlen a gyökérkezelés:
Ennek leggyakoribb oka a mély fogszuvasodás, amely olyannyira kiterjedt, hogy a baktériumok elérik a fogbélben található idegeket. Ilyenkor a páciens lüktető fájdalmat érezhet, ami különösen éjszaka, fekvő helyzetben, valamint hideg-meleg ételek fogyasztásakor jelentkezik. Ez a mértékű kár már nem állítható helyre egyszerű töméssel, és így a gyökérkezelés válik az egyetlen opcióvá a fog megtartása érdekében.
Az is előfordulhat, hogy a fog oly mértékben letörik, hogy az már az idegeket is érinti. Például, ha valaki balesetet szenved vagy sportolás közben erős ütés éri a fogát, esetleg nagyon kemény ételbe harap, előfordulhat, hogy a törés eléri a fogbelet. Ilyenkor a fog érzékennyé válhat, és a fogbél könnyen megfertőződhet.
A fog túlterhelése, például a hosszú ideig fennálló, kezeletlen fogcsikorgatás (bruxizmus) is károsíthatja a fog belső szerkezetét. Ha a folyamatos nyomás és dörzsölés miatt a fog megreped vagy mikrosérülések keletkeznek, a baktériumok könnyen bejuthatnak a fogbélbe, ami gyulladáshoz vezethet.
A fenti esetek mellett egy régi, mély tömés alatt is kialakulhat olyan másodlagos szuvasodás, amely a pulpa gyulladását okozza. Ha a régi tömés és a fog között rés keletkezik, vagy a tömés nem lett megfelelően kivitelezve, akkor szintén szükség lehet a fog feltárására és a gyökérkezelésre. Korábban gyökérkezelt fog esetén szintén szükség lehet az újbóli beavatkozásra, amennyiben a gyökércsúcs körül krónikus gyulladás alakult ki.
Aggódik a végeredmény miatt? A klinikánkon alkalmazott modern, gépi gyökérkezelés lényegével pontosabb és gyorsabb, mint a korábbi manuális technika, ráadásul sokkal hatékonyabb is. Ezáltal nagyobb az esélye annak, hogy a fogat még hosszú időn keresztül megőrizheti és tünetmentesen használhatja.
Ha hosszan tartó fogfájást, érzékenységet vagy duzzanatot tapasztalunk, esetleg nem rég tört le a fogunkból egy darab, akkor érdemes minél hamarabb fogorvoshoz fordulni! Ez esetben ugyanis nagy eséllyel gyökérkezelésre lesz szükségünk, azonban ez csak alapos vizsgálatot követően állapítható meg.
Az időben megkezdett kezeléssel nagy eséllyel megmenthető a fog, illetve elkerülhetőek az olyan kellemetlen következmények, mint a gyulladás továbbterjedése vagy a fog végleges elvesztése.
A gyökérkezelés a konzerváló fogászat egy speciális eljárása, amelynek célja a fertőzött vagy elhalt fogbél eltávolítása, a fájdalom megszüntetése és a fog megtartása. A kielégítő, tartós végeredményhez azonban kiemelten fontos, hogy a folyamat minden lépése precízen és szakszerűen valósuljon meg, korszerű eszközökkel és eljárásokkal.
1.
A gyökérkezelés megkezdése előtt a fogorvos alapos vizsgálatnak veti alá a szájüreget és a kérdéses fogat. Ennek az első és egyik legfontosabb lépése a panoráma röntgen vagy bonyolultabb esetekben a 3D CBCT felvétel készítése, amely segít pontosan meghatározni a gyökércsatornák állapotát, számát és esetleges görbületeit.
Mindez elengedhetetlen a sikeres kezeléshez, hiszen valamennyi fog állapota és anatómiai sajátossága eltérő, ezért csak így biztosítható a sikeres és hatékony kezelés.
2.
A diagnózis felállítását követően megkezdődik a kezelés. Ennek az első lépése a fog feltárása és a szuvasodástól való megtisztítása, majd pedig a fog belső üregének a felnyitása. Ehhez a fogorvos speciális eszközt használ, amely lehetővé teszi az idegkamra megnyitását és a fertőzött pulpa eltávolítását.
3.
A modern fogászatban a gyökércsatornák kitisztítása gépi eszközzel történik, nem pedig a korábban használt kézi gyökérkezelő tűkkel. Ez a gépi folyamat sokkal nagyobb pontosságot tesz lehetővé, lecsökkenti a kezelés időtartamát, és egyazon pillanatban növeli annak hatékonyságát.
A speciális műszer segítségével a fogorvos eltávolítja a baktériumokat, az elhalt szöveteket és a gyulladt fogbelet a csatornákból, előkészítve azt a gyógyszeres kezelésre.
4.
A gyökércsatornák kitisztítása után a fogorvos gyógyszert helyez a gyökércsatornákba, amely segít elpusztítani a visszamaradt baktériumokat, és támogatja a gyógyulási folyamatot.
A gyógyszer általában 8-10 napig marad a fogban, ez idő alatt pedig ideiglenes tömés kerül elhelyezésre, amely megakadályozza a további baktériumok bejutását. Általában ezen a ponton a páciens tünetei lényegével enyhülnek vagy teljesen megszűnnek.
5.
Miután a fog teljesen fertőzésmentes és tünetmentes, elérkezik az utolsó lépés: a végleges gyökértömés. Ehhez a fogorvos először eltávolítja az ideiglenes tömést és a gyógyszermaradványokat, majd egy speciális, biokompatibilis anyaggal tölti ki és zárja le a gyökércsatornát.
Ha a gyökértömés megfelelően és résmentesen illeszkedik, akkor hatékonyan akadályozza meg a további baktériumok bejutását és így a későbbi kellemetlenségeket.
Az enyhe, gyökérkezelés utáni fájdalom normális, amennyiben az nem tart tovább pár napnál. A beavatkozást követően a fog körüli szövetek érzékenyek lehetnek, mivel a kezelés során a fogbél eltávolítása és a gyökércsatorna tisztítása irritációt okozhat. Ez a kellemetlenség általában hamar elmúlik és fájdalomcsillapítóval jól kezelhető.
Ritkább esetben előfordulhat súlyosabb gyulladás, különösen, ha a fertőzés már előrehaladott állapotban volt a kezelés előtt. Ilyenkor a gyökércsúcson túl is gyulladás alakulhat ki, amely duzzanattal és erősebb fájdalommal járhat. Ha a fájdalom néhány nap után sem csillapodik, vagy fokozódik, érdemes ismét felkeresni a fogorvost, mert elképzelhető, hogy antibiotikumos kezelésre van szükség a gyulladás megszüntetéséhez.
Ha minden rendben zajlik, a gyökérkezelt fog évekig, akár évtizedekig is problémamentesen megőrizhető. Ehhez azonban elengedhetetlen a rendszeres fogorvosi vizit és a megfelelő szájhigiénia.
Az időpontja akkor érvényes, amint telefonon vagy e-mailben megerősítjük. Fontos, hogy várja meg a visszaigazolást!
Mivel a gyökérkezelés kiemelkedő precizitást és tapasztalatot igényel, ezért fontos, hogy a folyamatot profi fogorvos végezze, aki rendelkezik a kellő rutinnal és a szükséges modern technológiával. Ezáltal biztosítható csak ugyanis a tartós és hatékony végeredmény.
A Spektrum Fogászaton pedig minden adott ehhez: magasan képzett, tapasztalt szakembereink korszerű anyagokkal és technikákkal dolgoznak a lehető legnagyobb precizitás mellett, ezért nálunk biztos lehet benne, hogy a legjobb kezekben lesz!
Mi az a gyökérkezelés?
A gyökérkezelés egy olyan fogászati beavatkozás, amelynek célja a fog belsejében (a pulpában) található gyulladt vagy fertőzött szövet eltávolítása.
Mikor van szükség gyökérkezelésre?
Gyökérkezelésre akkor van szükség, amikor a fogbél begyullad vagy elhal. Ennek számos oka lehet a súlyos fogszuvasodástól kezdve, egészen a fog repedéséig vagy a szájüregi fertőzésekig.
Ez erős fájdalommal és duzzanattal is járhat, viszont ezek a panaszok nem feltétlenül jelentkeznek azonnal, különösen akkor nem, ha a fertőzés fokozatosan terjed. Éppen ezért elengedhetetlen a rendszeres fogászati állapotfelmérés.
Fáj a gyökérkezelés?
A modern fájdalomcsillapításnak köszönhetően a gyökérkezelés ma már általában nem fájdalmas. Helyi érzéstelenítést alkalmazunk, így a kezelés során nem érez semmit.
Mennyi ideig tart egy gyökérkezelés?
A gyökérkezelés időtartama függ a fog állapotától, a gyökérkanálisok számától és bonyolultságától. Általában 1-2 alkalomra van szükség.
Meddig tart egy gyökérkezelt fog?
A megfelelően kezelt és gondozott gyökérkezelt fog akár élethosszig is megmaradhat.
Mi a teendő, ha a gyökérkezelés nem sikeres?
Ritka esetekben a gyökérkezelés nem sikeres, ilyenkor a fogorvos további kezeléseket (pl. gyökércsúcs rezekció) javasolhat, vagy végső esetben a fog eltávolítására kerülhet sor.
Miért fontos a röntgenfelvétel a gyökérkezelés előtt és után?
A röntgenfelvétel segít a fogorvosnak megállapítani a gyulladás vagy fertőzés kiterjedését, a gyökércsatornák számát és formáját, valamint a kezelés eredményességének ellenőrzését.
Van alternatívája a gyökérkezelésnek?
Ha a fog gyulladása vagy fertőzése nagyon súlyos, az egyetlen alternatíva a fog eltávolítása. A fog eltávolítása után javasolt a foghiány pótlása implantátummal, híddal vagy kivehető fogpótlással.
Mit tehetek a gyökérkezelt fog megóvása érdekében?
Rendszeres és alapos fogmosás, fogselyem használata, a kemény és ragadós ételek kerülése, valamint a rendszeres fogorvosi ellenőrzések elengedhetetlenek a gyökérkezelt fog hosszú élettartama érdekében.
Fogászat Győr központjában