A fogászati implantáció manapság már egy széles körben elterjedt, biztonságos és fájdalommentes szájsebészeti beavatkozás, amely lehetővé teszi a hiányzó fogak pótlását, visszaállítva ezzel a természetes mosolyt és a rágófunkciókat.
Legyen szó egyetlen fogról vagy több hiányzó fog pótlásáról, az implantátum beültetése akár egy életre megoldást kínálhat, így hosszú távú és esztétikailag is kielégítő megoldást nyújtva a foghiány kezelésére.
Az eljárás során a szájsebész egy titánból készült műgyökeret ültet az állkapocs csontjába, amely idővel szorosan összenő a csontszövettel. Ezzel pedig nem csak a végleges fogpótlás számára biztosít megfelelő alapot, de egy sor egészségügyi kockázatot is segít elkerülni
Ráadásul ez a folyamat manapság szinte teljesen fájdalommentes – köszönhetően a modern fogászati technológiáknak és érzéstelenítési eljárásoknak.
Kellemetlenül érzi magát társaságban, amikor beszél vagy nevet? Azt érzi, hogy a tekintetek folyton arra a bizonyos pontra szegeződnek? Akkor Ön is elkezdte érezni a hiányzó fog okozta pszichológiai hatásokat.
Nem hiába, a foghiány komoly hatással lehet az önbizalmunkra, ami sokszor azokban a helyzetekben is gátlásokat szül, amelyekben korábban magabiztosak voltunk. Így a szorongás láthatatlanul az életünk részévé válik, és befolyásolhatja akár a társas kapcsolatainkat vagy a karrierünket is.
Ne hagyja hát, hogy a hiányzó fog megakadályozza abban, hogy felszabadultan élhesse az életét! A fogászati implantátum tartós, természetes hatású megoldást kínál, így visszaadva a teljes mosolyát és az önbizalmát!
Ha hiányzik egy vagy több foga, akkor a rágási hatékonyság csökkenhet, amely könnyen vezethet akár gyomor- és bélrendszeri panaszokhoz is.
Ez hosszú távon pedig olyan egészségügyi problémák kialakulását is eredményezheti, mint a gyomorsav túltermelődése, a refluxbetegség, a puffadás, a székrekedés vagy akár az irritábilis bél szindróma (IBS).
A fogak ráadásul nem csak a rágás során töltenek be létfontosságú szerepet, de a beszédben is: hiányuk befolyásolhatja a hangképzést, így egyes hangok kiejtése nehezebbé válhat, ami akár beszédhibát is eredményezhet. A foghiány miatt továbbá az arc izmai is veszíthetnek a feszességükből, ami az arc beesettségéhez vezethet.
A fogászati implantátum segítségével azonban mindez elkerülhető: így újra gondtalanul élvezhesse a kedvenc ételeit, és nem kell aggódnia az esetleges egészségügyi és esztétikai problémák miatt sem!
Vezető fogszakorvos
Fogszakorvos
Fogorvos
Fogorvos
Dentálhigiénikus
Dentálhigiénikus
Fogászati asszisztens
Dentálhigiénikus
A fogászati implantátum egy olyan – jellemzően titánból készült – műgyökér, amelyet a hiányzó fog helyére ültetnek be. A fogászati implantáció során a szájsebész ezt a mesterséges foggyökeret azért ülteti be a páciens állkapocscsontjába, hogy később elhelyezhesse rá a végleges fogpótlást.
A végleges fogpótlás lehet korona, hídpótlás vagy akár teljes fogsorból álló megoldás is, attól függően, hogy hány fog hiányzik. A beültetett implantátum stabil alapot biztosít a pótlás számára, így az nem mozdul el rágás vagy beszéd közben – ellentétben a hagyományos, kivehető protézisekkel.
Mivel az implantátum idővel összenő az állkapocscsonttal, ezért segít megőrizni a csontállományt is, megakadályozva annak leépülését. Éppen ezért a fogászati implantátum esztétikai és egészségügyi szempontból is az egyik legjobb megoldás a foghiány pótlására.
Bár foghiány esetén természetesen a legszembetűnőbb a mosolyunk és így az esztétikai „összkép” romlása, közel sem elhanyagolható az esetleges egészségügyi kockázat.
A szomszédos fogak elmozdulása, gyökerük stabilitásának meggyengülése, valamint a megmaradt fogak túlterhelése ugyanis mind olyan problémák, amelyek idővel akár visszafordíthatatlan károkat és nagymértékű fájdalmat okozhatnak.
A huzamosabb ideig hiányzó fogak ráadásul az állkapocs csontjának sorvadásához vezethetnek, mivel a csontszövet stimuláció hiányában fokozatosan leépül. Ez pedig nem csak a későbbi fogpótlást nehezítheti meg, de az arc esztétikáját is befolyásolhatja, így idő előtti arcöregedést előidézve.
Aggódik a hiányzó fog okozta egészségügyi kockázat miatt? Szeretne végre újra teljes életet élni? Foglaljon hozzánk időpontot konzultációra, és tudja meg, milyen lehetőségei vannak!
A fogászati implantáció egy precízen megtervezett, több lépésből álló folyamat, melynek célja, hogy a páciens esztétikus és tartós megoldást kapjon a hiányzó fog vagy fogak pótlására.
Bár a fogbeültetés elsőre komplikált folyamatnak tűnhet, ha profi szakemberre bízzuk magunkat, akkor nincs miért aggódnunk: az esetek túlnyomó részében ez ugyanis gyors, teljesen biztonságos és gyakorlatilag fájdalommentes.
1.
A folyamat első lépéseként a fogorvos alaposan megvizsgálja a szájüreget, és 3D CBCT felvételt készít, amely pontos és részletes képet ad az állkapocs csontállományáról, az idegek és az arcüreg elhelyezkedéséről. Erre főként azért van szükség, hogy a fogorvos minél pontosabb képet kaphasson az állkapocs csontjának vastagságáról és sűrűségéről.
Elképzelhető ugyanis, hogy a vizsgálat során derül ki, hogy a csontvastagság nem megfelelő az implantátum beültetéséhez. Ez esetben először csontpótlásra van szükség (például sinus lift), amely segít megerősíteni a területet a fog implantátum beültetése előtt.
2.
Az implantátum beültetéséhez a szakorvos egy apró metszést ejt az ínyen, majd behelyezi a titán implantátumot az állkapocsba, majd ideiglenes fedést helyez az implantátumra és összevarrja az ínyt.
Ez amennyire rosszul hangzik, éppen annyira rutin eljárás manapság. Mivel az implantátum beültetése helyi érzéstelenítéssel történik, a műtét alatt nem érzünk fájdalmat, legfeljebb enyhe nyomást vagy diszkomfortot. Az érzéstelenítő hatásának elmúltával azonban enyhe duzzanatot és érzékenységet tapasztalhatunk, amely fájdalomcsillapítóval jól kezelhető, és általában pár nap alatt elmúlik.
Egy alsó metszőfog implantátumának a beültetése például csupán kb. 30 percet vesz igénybe, és minimális kellemetlenséggel jár. Ez a stabil műgyökér biztosítja majd, hogy a ráhelyezett korona vagy híd ugyanolyan erős és tartós legyen, mint a természetes fogak – így akár egy életre megoldást kínálva a hiányzó fog pótlására.
3.
A gyógyulási időszak kiemelten fontos a fogászati implantátum beültetését követően, hiszen a beültetett műgyökérnek úgynevezett osseointegráción kell átesnie, amely azt jelenti, hogy a fog implantátum be kell, hogy illeszkedjen a környező szövetekbe.
Általánosságban elmondható, hogy ez a folyamat az állkapocs alsó részében gyorsabban megy végbe (körülbelül 2-4 hónap alatt), míg a felső állkapocs esetén valamivel lassabban (3-6 hónap alatt).
A gyógyulás során érdemes speciális, puha sörtéjű fogkefét használni, illetve elkerülni a keményebb ételek fogyasztását, valamint a dohányzást, mert ez akár lassíthatja is a csont és az műgyökér összenövését.
4.
Miután a gyógyulási időszak lezárult és az implantátum megfelelően rögzült a helyén, a fogorvos eltávolítja az ideiglenes fedést, és behelyezi a végleges fogpótlást. Ez általában korona, híd vagy teljes fogpótlás – attól függően, hogy hány fog pótlására van szükség.
A fogorvos ehhez először egy implantátumfejet (abutmentet) rögzít az implantátumhoz, amely összeköti azt a végleges fogpótlással. Ezt követően rögzíti a fogtechnikai labor által készített kerámia koronát, vagy ha több fog hiányzik, akkor hidat vagy teljes fogpótlást alkalmaz.
Ekkor már szinte teljesen megfeledkezhet a korábbi foghiányról, és visszatérhet a gondtalan evés és mosolygás öröméhez az új, esztétikailag és funkcionálisan is teljes értékű fogpótlásával!
Az időpontja akkor érvényes, amint telefonon vagy e-mailben megerősítjük. Fontos, hogy várja meg a visszaigazolást!
Mennyi ideig tart a fog implantátum beültetése?
A fogászati implantátum beültetésének időtartama több tényezőtől függ, beleértve a beültetés összetettségét, a csontminőséget és az esetleges kiegészítő beavatkozásokat.
Egy egyszerű implantációs műtét általában 30-60 percet vesz igénybe, ha nincs szükség olyan előkészítő eljárásokra, mint amilyen például a csontpótlás. Amennyiben több implantátumot ültetnek be egyszerre, a beavatkozás hosszabb időt vesz igénybe.
A teljes gyógyulási időszak 3-6 hónap, ennyi idő kell ugyanis ahhoz, hogy az implantátum integrálódni tudjon, és így megfelelően beépüljön az állkapocscsontba.
Fájdalmas az implantátum beültetés?
A fog implantátum beültetése helyi érzéstelenítésben történik, így a műtét során nem érzel fájdalmat, legfeljebb némi nyomást vagy minimális kellemetlenséget. A szájsebészeti beavatkozás után enyhe duzzanatot és fájdalmat tapasztalhatsz pár napig, azonban ez hatékonyan kezelhető fájdalomcsillapítóval.
Általánosságban elmondható, hogy az implantációt követő kellemetlenség általában enyhébb, mint egy foghúzás vagy egy komolyabb fogászati beavatkozás után tapasztalt fájdalom.
Mennyi a fogászati implantátum ára?
A fogászati implantátum ára több tényezőtől függ, beleértve a választott implantátum típusát, az alkalmazott technológiát, valamint a szükséges kiegészítő kezeléseket, például a csontpótlást vagy az arcüregemelést.
2025-ben egy fog implantátum ára általában 300.000 és 700.000 forint között van, míg a végleges fogpótlás (például korona) ára 120.000 és 200.000 forint között mozog.
A pontos ár meghatározásához személyre szabott konzultáció szükséges, amely során a fogorvos felméri az állkapocs csontállományának állapotát, a páciens igényeit és az optimális kezelési tervet.
Bár az implantátum kezdeti költsége magasnak tűnhet, hosszú távon kifizetődő befektetés, mivel tartós és stabil megoldást nyújt, megkímélve minket egy sor egészségügyi kockázattól.
Milyen gyakran kell ellenőrizni a fogászati implantátum állapotát?
A fog implantátum megőrzése érdekében elengedhetetlen a rendszeres fogorvosi ellenőrzés. Ennek tükrében évente legalább egyszer javasolt részt venni kontrollvizsgálaton, melynek során a fogorvos ellenőrizheti az implantátum állapotát és a környező szövetek egészségét.
Az időszakos professzionális fogtisztítás és az implantátum körüli fogíny állapotának monitorozása segít megelőzni az olyan esetleges komplikációkat, mint amilyen például a periimplantitisz (fog implantátum körüli gyulladás).
Szükséges cserélni az implantátumot idővel?
A fogászati implantátumok rendkívül tartósak, és megfelelő gondozás és ellenőrzés mellett akár egy életen át is kitarthatnak.
Fontos azonban kiemelni, hogy bár maga az implantátum sok évtizedig stabil maradhat, a ráhelyezett fogpótlás (korona vagy híd) idővel elhasználódhat, így elképzelhető, hogy ez a rész cserére szorul.
Ennek azonban az implantátumhoz képest csekélyebb anyagi vonzata van, ráadásul ha megfelelően van elkészítve és ápolva, akkor akár 15 évig is megfelelőnek bizonyulhat.
Bár sokan alábecsülik egy vagy két fog szerepét, az igazság az, hogy a hiányzó fogak komoly láncreakciót indíthatnak el a szájüregben, és akár az egész szervezetben. Ez pedig további fogak elvesztését, és akár az egészségünk általános romlását is eredményezheti. Éppen ezért nem érdemes halogatni a megoldást!
A Spektrum Fogászat tapasztalt szakemberei modern technológiákkal és prémium minőségű implantátumokkal biztosítják, hogy a beavatkozás ne csak gyors és fájdalommentes legyen, hanem hosszú távon is megbízható eredményt nyújtson.
Az alapos vizsgálattól és tervezéstől kezdve, a beültetésen át, egészen a végleges fogpótlás elkészítéséig minden lépésnél kiemelt figyelmet fordítunk a szakszerű, precíz megvalósításra, így biztosítva, hogy az implantátumod egy életen át szolgálhassa az egészségedet és a kényelmedet.
Ne hagyja, hogy a foghiány befolyásolja az életminőségét! Foglaljon időpontot a Spektrum Fogászatra, és térjen vissza a magabiztos mindennapokhoz!
Fogászat Győr központjában